13 wrz

Ciasta makaronikowe

Ciasto makaronikowe wykonywa się techniką ciast biszkoptowych. Suchy dodatek do ciast makaronikowych stanowią zamiast mąki wszystkie rodzaje orzechów, migdały parzone lub w łupince, czasem bułka tarta.

Na tej samej zasadzie opierają się sposoby przyrządzania sufletów, których podstawą może być: 1) piana surowa lub zaparzana, 2) żółtka ucierane z cukrem i piana. Suflet z zaparzonej piany trudniej opada po upieczeniu. Charakterystyczną cechą sufletów tej podgrupy jest duża ilość białek ubitych na pianę w stosunku do małej ilości dodatku suchego. Stąd wynikają wskazania, których należy przestrzegać przy ich pieczeniu. Brak sypkiego; stałego dodatku, który w innych przepisach tworzy masę ciasta, sztywniejącą po upieczeniu (mąka, migdały, bułka tarta), powoduje bardzo szybkie opadanie sufletu po ścięciu białka lub przedwczesnym wyjęciu z piekarnika. Dlatego suflety należy przyrządzać i piec w ostatniej chwili i wprost z piekarnika podawać na stół.

Drugą podgrupę stanowią suflety z żółtkami ucieranymi z cukrem i białkami ubitymi na pianę. Częstym dodatkiem do tych sufletów jest mała ilość suchej bułki tartej lub czerstwej namoczonej i odciśniętej. Ponieważ dodatku tego jest bardzo mało, więc i ten rodzaj sufletów opada szybko po upieczeniu.