13 cze

Formy na babki i blachy ciast drożdzowych

Formy na babki i blachy należy przed nałożeniem ciasta starannie wysmarować masłem. Wysoka temperatura nagrzanego tłuszczu sprzyja karmelizowaniu, stwardnieniu powierzchni ciasta, tak że z łatwością odstaje ono od boków naczynia i bez trudności można je wyłożyć z formy po upieczeniu. Drobne ciasta drożdżowe, jak kapuśniaki, należy przed ostatnim wyrastaniem zawijać w kawałki papieru posmarowane tłuszczem. Przyczynia się to do osiągnięcia równego kształtu kapuśniaków po wyrośnięciu i upieczeniu. Po upieczeniu należy papiery z ciasta zdjąć, ostrożnie podcinając nożem w razie przylgnięcia papieru.

Narzędzia pracy, którymi należy posługiwać się przy wyrobie ciast drożdżowych: a) do rozczynu: mały garnuszek, łyżeczka drewniana; b) do wyrabiania ciasta: sito (stolnica), miska porcelanowa lub kamienna, garnuszek z dziobkiem na tłuszcz, wałek do ucierania, trzepaczka do ubijania piany, czysty płatek białego materiału, druga miska większa na ciepłą wodę, formy lub blachy, pędzel, nóż, sitko do posypywania cukrem.

Zjawiska zachodzące przy wypieku ciasta drożdżowego pod wieloma względami powtarzają się przy wypieku innych ciast, a mianowicie:
1)    konieczność stworzenia warunków wyrastania istnieje przy innych ciastach tak samo jak przy cieście drożdżowym,
2)    doniosłość odpowiedniej temperatury piekarnika jest taka sama dla wszystkich ciast,
3)    warunki tworzenia się zakalca są podobne,
4)    zmiany jakim podlegają wszystkie składniki ciasta w piekarniku, są takie same.