14 Gru

Wrzody żołądka – Dieta

Wrzody żołądka – DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦    Wyłącz ze swojej codziennej diety produkty mleczne. Mimo że niosą one chwilową ulgę, to jednak ogólnie wzmagają produkcję kwasu żołądkowego i podrażniają śluzówkę żołądka.
♦    Zażywaj leki przeciw nadkwasocie. Tak jak mleko, leki zawierające wapń mogą zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego, więc zapytaj lekarza, czy możesz brać te leki. Nie stosuj jednocześnie środków z magnezem i aluminium, ponieważ obniżają stężenie fosforanów i wywołują osteomalację (rozmiękanie kości). W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że związki bizmutu mogą niszczyć bakterie wywołujące wrzody żołądka.
♦    Nie nadużywaj środków przeciwbólowych. Aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen, nie tylko podrażniają błonę śluzową żołądka, ale również opóźniają gojenie wrzodu. Jeżeli już musisz, to raczej zażywaj paracetamol, który nie uszkadza żołądka.
♦    Nie przedawkowuj leków zawierających żelazo. Chorzy po krwotoku mają niedokrwistość i powinni brać środki zawierające żelazo, jednak podrażniają one żołądek i istniejące tam wrzody. Zapytaj lekarza, czy musisz brać żelazo.
♦    Naucz się radzić sobie z codziennym stresem. Każdy stres może przyczynić się do zaostrzenia objawów wrzodu. Naucz się technik relaksacyjnych -głębokiego oddychania, ćwiczeń fizycznych – zmniejszających reakcję na stres.

ZAPOBIEGANIE
♦    Unikaj pokarmów drażniących żołądek. Posłuchaj zdrowego rozsądku; jeżeli coś ci zaszkodziło, nie jedz tego po raz drugi. Wiadomo, że ogólnie szkodzą ostre potrawy i tłuszcze.
♦    Jedz żywność zawierającą dużo błonnika, który zapobiega powstawaniu raka i zmniejsza ryzyko zachorowania na wrzód dwunastnicy, gdyż zwiększa produkcję śluzu stanowiącego barierę ochronną błony śluzowej.
♦    Rzuć palenie. Wieloletni palacze są narażeni na wrzody dwunastnicy dużo bardziej niż inni ludzie, dlatego że nikotyna zmniejsza produkcję enzymów trzustkowych neutralizujących kwas żołądkowy.
♦    Prowadź umiarkowany styl życia. Nadużywanie alkoholu, lekarstw, w tym aspiryny, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na wrzody.