17 wrz

ZABURZENIA KRĄŻENIA OBWODOWEGO

Kurczowe bóle, uczucie zmęczenia mięśni i mrowienie odczuwane w podudziach; objawy te mogą wskazywać na niedokrwienie kończyn dolnych powstałe wskutek zmniejszenia światła naczyń krwionośnych (tętnic) przebiegających w obrębie łydek, ud, stóp lub bioder, spowodowanego najczęściej miażdżycą.
Grube, nabrzmiałe, o pokrętnym przebiegu i ciemnoniebieskiej barwie rozszerzenia żylne widoczne pod skórą bolących nóg; objawy te są charakterystyczne dla żylaków kończyn. Silny ból w przebiegu żyły; może świadczyć o zapaleniu żył.
Drętwienie palca ręki lub stopy albo innej okolicy ciała występujące po zadziałaniu niskiej temperatury; ból i zaczerwienienie pojawiające się w tym miejscu w czasie ogrzewania; objaw ten może wskazywać na odmrożenie.
ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI
W jakiejś okolicy ciała, zwłaszcza w kończynie, występuje nagły, silny, zlokalizowany ból, a skóra w tym miejscu jest blada i zimna; objawy te mogą świadczyć o zatorze tętnicy, który – wskutek gwałtownego niedokrwienia -prowadzi czasem do martwicy.
Na skórze pojawiają się trudno gojące się owrzodzenia, przebarwione na brzegu; skóra na ograniczonej powierzchni ulega przebarwieniu, a po pewnym czasie powstaje w tym miejscu owrzodzenie; objawy te mogą świadczyć o zaburzeniach dopływu krwi tętniczej do tej okolicy skóry.
Odczuwasz bóle mięśni podudzi najpierw w czasie chodzenia, później nawet w czasie odpoczynku; objawy te wskazują na poważne niedokrwienie kończyn spowodowane miażdżycą.

Na pojawienie się zaburzeń krążenia obwodowego wpływa wiele czynników ryzyka. Jednym z nich jest wiek. Problemy z krążeniem częściej występują u ludzi starszych, ponieważ wskutek postępującej miażdżycy tętnice stają się coraz twardsze i węższe. Z kolei płeć ma wpływ na charakter zaburzeń -np. u kobiet znacznie częściej rozwijają się żylaki. Wiele zaburzeń krążenia obwodowego występuje rodzinnie. Ogromny wpływ na wydolność naczyń ma również styl życia. Do najważniejszych czynników ryzyka wpływających na stan naszych naczyń krwionośnych należą: palenie papierosów, cukrzyca, otyłość, stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz siedzący lub stojący tryb życia lub pracy.