20 kwi

Uraz ścięgna podkolanowego

OBJAWY
♦    Ostry ból tylnej strony uda występujący w czasie lub zaraz po zajęciach sportowych bądź innym intensywnym wysiłku.
♦    Obrzęk i osłabienie górnej części nogi.
♦    Trudności w chodzeniu i siedzeniu oraz niemożność zgięcia nogi.
ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Odczuwasz strzelający ból wzdłuż tylnej strony nogi przy kaszlu; może to być rwa kulszowa.
♦    Bólowi mięśniowemu towarzyszą dreszcze; może to być objaw zakażenia bakteryjnego lub wirusowego.
♦    Odczuwasz ból nogi przy chodzeniu, znikający kiedy się zatrzymujesz; może to być początek zaburzeń krążenia obwodowego.

Standardowe postępowanie w przypadkach naciągnięcia mięśni polega na unieruchomieniu, okładach z lodu, ucisku i uniesieniu kończyny. Lekarz zwykle zleca środki przeciwbólowe, takie jak aspiryna lub ibuprofen, które działają także przeciwzapalnie. Podobnie jak wszystkie leki przeciwzapalne, należy je stosować dla uśmierzenia dolegliwości, lecz nie dla zagłuszenia bólu w celu kontynuowania czynności.
Ciepłe 10-minutowe okłady z przerwami co 10 minut sprzyjają rozluźnieniu mięśni po ustąpieniu początkowego bólu. Ścisłe zabandażowanie uda opaską elastyczną podtrzymuje uszkodzone mięśnie. Dla odciążenia kończyny można poruszać się o kuli.

ROZCIĄGANIE ŚCIĘGIEN PODKOLANOWYCH

Ćwiczenia przedstawione na rysunku są szczególnie zalecane dla usprawnienia i wzmocnienia mięśni zginaczy uda.
tmpdff9-11 . Siądź na podłodze z nogami lekko zgiętymi w kolanach. Przy możliwie jak najbardziej wyprostowanym kręgosłupie zginaj tułów w stawie biodrowym, przesuwając ręce wzdłuż podudzia jak najdalej, nie zwiększając jednak rozciągania. Zatrzymaj się w tej pozycji na 15 sekund.

tmpdff9-22. Nie zmieniając pozycji, wyciągnij ręce ku stopom i staraj się dotknąć końcami palców paluch. Zatrzymaj się w tej pozycji przez 15 sekund, a następnie powoli zwolnij napięcie i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 8-10 razy z 10-sekundowymi przerwami.

Jeśli organizm jest przemęczony, a mięśnie sztywne i przykurczone, masaż wykonany przez wyszkolonego terapeutę pomoże je rozluźnić. W typowym przypadku terapeuta, zanim zabierze się do rozluźniania nadwerężonych mięśni i manipulowanie nimi, stosuje ciepły olejek kosmetyczny albo żel chłodzący, a potem czasem także ultradźwięki dla pobudzenia krążenia.

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Dobrymi naturalnymi źródłami witaminy C, potrzebnej do budowy tkanek, są owoce cytrusowe i ziemniaki. Potas i wapń niezbędne dla kości występują w bananach, zielonych liściach warzyw i niskotłuszczowych produktach mlecznych.
Dla optymalizacji pracy mięśni należy pić dużo wody albo napojów orzeźwiających przed każdym treningiem i po nim.

Najlepszym sposobem zapobiegania naciągnięciu mięśni jest utrzymywanie ciała w dobrej kondycji i niepodejmowanie zbyt ciężkich zadań w pracy lub sporcie. Przed przystąpieniem do ulubionego zajęcia sportowego, zwłaszcza obciążającego nogi, zrób kilkuminutową rozgrzewkę. Duże mięśnie, takie jak zginacze uda, pracują najlepiej, gdy pozwoli się im napinać stopniowo i następnie rozluźniać. Podczas zajęć sportowych nie nadwerężaj mięśni. Dają one o tym znać i nie wolno przeciążać je poza granice wytrzymałości. Po zakończeniu wysiłku rozciągaj mięśnie powoli, stopniowo, aby nie wywołać ich nagłego skurczu, który może być równie bolesny jak naciągnięcie, chociaż trwa krócej.