13 lis

Dur plamisty i brzuszny – Płonica

Dur plamisty — ograniczona jest czynność wydzielnicza żołądka i trzustki, zmniejszona jest perystaltyka jelit, a więc dieta musi obfitować w płyny podawane często, ale w małych ilościach. Podajemy kawę zbożową, lekką herbatę, soki owocowe, wodę z dodatkiem soku owocowego lub płynne części kompotu. Nie podajemy gazowanych napojów nawet mineralnych. Pokarmy dozwolone — jak przy durze brzusznym. Stany biegunkowe leczymy dietą wg ogólnych zasad (zmniejszenie ilości mleka, soków warzywnych, podawanie przecierów z jabłek, soku z czarnych jagód itp.). W okresie rekonwalescencji pojawiające się wzmożone łaknienie zaspokajamy stopniowo, dobierając pokarmy o stosunkowo dużej zawartości tłuszczu, szczególnie lekkostrawnego, oraz dodając po trochu olejów roślinnych, obok masła, przy sporządzaniu papek z kaszy.

Dur brzuszny — stanowczo błędna jest obawa przed dostatecznym podawaniem pokarmów. Podręczniki medycyny podają, że „Najlepszym dowodem wpływu diety leczniczej na przebieg chorób zakaźnych jest zmniejszenie śmiertelności w durze brzusznym po zastąpieniu diety głodowej przez pożywienie pełnowartościowe i wysokokaloryczne”. Lekarze stwierdzili, że odpowiednio podany pokarm, składający się głównie z płynnych, półpłynnych i miękkich potraw nie działa szkodliwie na zmiany jelitowe. Głównymi pokarmami przy durze brzusznym powinny być: mleko, śmietanka, dobrze rozgotowane kasze, ryż, jaja na miękko, sucharki, galaretki, soki owocowe, cukier mlekowy, puree ziemniaczane czy z marchwi, przecier z jabłek, kompoty z owoców bez pestek i dżemy. Przy, występowaniu owrzodzeń w jelitach należy ograniczyć ilość jednorazowo przyjmowanego pokarmu, a częstość dań powinna być zwiększona. Pokarmy wzdymające zupełnie wykreślamy z jadłospisu, spomiędzy potraw dozwolonych ograniczamy ilość mleka, kasz, słodzonych płynów, usuwamy na pewien czas kompoty, większość warzyw. W okresie krwotoku nie podajemy żadnych pokarmów. W okresie rekonwalescencji pamiętamy, by ,,apetyt nie wyprzedził możliwości przewodu pokarmowego’’.

Płonica — w pierwszych dniach płonicy podajemy dietę płynną lub półpłynną — soki owocowe, warzywne, kompoty, herbatę z mlekiem, kisiele, biszkopty, sucharki, a po przeminięciu objawów ostrych — kasze, kleje z masłem, warzywa w postaci puree, miód, śmietankę, białe pieczywo, kakao, owoce, mleko. Obecnie nie stosuje się diety bezsolnej i mlecznej (miała zapobiegać zapaleniu nerek). O występowaniu zapalenia nerek przy płonicy, decyduje nie dieta, ale rodzaj zakażenia i właściwości ustroju chorego. Z doświadczenia wiadomo jednak, że należy unikać przeciążenia miąższu wątrobowego, a więc przynajmniej przez pierwsze 3 tygodnie choroby korzystnie jest ograniczyć ilość jaj i soli kuchennej.

Błonica — przy trudnościach w połykaniu dajemy mleko, lody śmietankowe, soki owocowe, płynne części kompotów, rozbite żółtka jaj z cukrem. Choroba trwa zwykle krótko i chorego po ustąpieniu ostrych objawów traktujemy wg ogólnych zasad diety dla rekonwalescentów. Przy porażeniu podniebienia miękkiego dietę musi ustalić lekarz.