22 paź

Całkiem nowy człowiek

niemowlePierwsze spotkanie z maleństwem masz już za sobą. Ale twój noworodek z pewnością wciąż cię zadziwia. Spodziewałaś się, że będzie sypiał całe dnie, a on tymczasem nawet w nocy nie zamierza tego zrobić. Myślałaś, że będzie domagał się piersi co trzy, cztery godziny, a on chce jeść niemal bez przerwy. Słyszałaś, że niemowlęta uwielbiają kąpiel, a on w wodzie krzyczy wniebogłosy. I w ogóle masz wrażenie, że ciągle płacze. Tymczasem to wszystko jest zupełnie normalne. Już wkrótce, gdy go lepiej poznasz, będziesz wiedziała, co i kiedy jest mu potrzebne.

Płacz to dla noworodka najważniejszy sposób porozumiewania się z otoczeniem. Jak inaczej dałby ci znać, że jest głodny, chce mu się spać, jest mu zimno albo razi go światło? Powodów do niezadowolenia może być wiele. Z czasem porozumienie będzie łatwiejsze, ale na razie warto przede wszystkim uważnie obserwować dziecko. Jeśli przed chwilą jadło, dobrze jest sprawdzić, czy nie gniecie go zbyt ciasno zapięta pieluszka, czy nie ma mokro albo czy nie jest ubrane za ciepło. Jeżeli teoretycznie wszystko jest w porządku, prawdopodobnie jest mu po prostu smutno i tęskni za mamą.
Właśnie bliskości mamy niemowlę potrzebuje najbardziej. Dzieci często przytulane czują się bezpieczniej i są spokojniejsze.

Jeśli twój maluch jest bardzo niespokojny i często płacze, spróbuj nosić go w chuście. Będzie miał to, czego potrzebuje – mamę stale przy sobie, a tobie będzie wygodnie go nosić. Pamiętaj też, że niemowlę wyczuwa twoje zdenerwowanie. Zły nastrój natychmiast mu się udziela.

Niektórym niemowlętom poprawia nastrój łagodne bujanie, innym kołysanka, jeszcze innym ciepła kąpiel i delikatny masaż. Czasem skutecznym lekarstwem jest jazda wózkiem po wertepach, przejażdżka samochodem lub – to metoda naszych babć – becik otulający niemowlę niczym kokon.

Jak postępować z noworodkiem, niemowlakiem

niemowle1Przytulaj maluszka z miłością, okazuj mu uczucie, obdarzaj uwagą. Szybko przekonasz się, jak łatwo twoje dziecko nawiązuje kontakty i przyjaźnie.

Twój skarb potrzebuje bliskiego kontaktu, czułości, akceptacji już od momentu narodzin. Gdy go przytulasz, bierzesz na ręce, karmisz, wtedy pokazujesz mu, jak bardzo go kochasz i że rozumiesz, czego pragnie.

0-6 MIESIĘCY
Już kilka dni po narodzinach maleństwo będzie rozpoznawać twój głos. Tygodniowy szkrab, choć jeszcze nie widzi wyraźnie, pozna cię po rysach twarzy. Bacznie obserwuj maluszka.

Gdy coś do niego powiesz, będzie poruszał ustami. Jeśli wystawisz język, spróbuje cię naśladować. Gdy ukończy 6. tydzień życia, odpowie uśmiechem na twój uśmiech.

Około 3. miesiąca maleństwo nauczy się gaworzyć i w ten sposób zacznie zwracać na siebie twoją uwagę. Wystarczy, że znikniesz za drzwiami, a odezwie się zaraz, by cię przywołać. W wieku pięciu miesięcy twój bobas odda się kolejnej fascynacji. Niezwykle zaciekawi go inny dzieciak – ten w lustrzanym odbiciu! Maluch nie ma świadomości, że w szklanej tafli widzi samego siebie. Zacznij uczyć dziecko robienia „pa, pa”, przesyłania całusów – będzie się bawiło tymi gestami,
powtarzając je często, nim zrozumie, co oznaczają.

NASZE RADY
Gdy chcesz coś zrobić i musisz odejść od malca, postaraj się, by cały czas mógł cię obserwować. Opowiadaj mu, co robisz, nawet jeśli są to zwykłe codzienne czynności. To da mu poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nawet jeśli znikasz muz oczu, to wciąż jesteś.

6-12 miesięcy
Około 6.- 7. miesiąca życia szkrab bardziej niż dotychczas domaga się czułości i zainteresowania z twojej strony. Ta bliskość dodaje mu pewności siebie. W tym samym czasie może pojawić się lęk malca wobec obcych lub znanych, ale rzadko widywanych osób. To dlatego, że mały człowiek zauważa nagle własną odrębność. Odkrywa, że on i mama to dwie osoby. To właśnie jest powodem niepewności i lęku przed nieznanym. Bądź dobrej myśli – to normalny etap rozwoju malucha i już wkrótce strach minie, a dziecko stanie się duszą towarzystwa.

To właśnie w drugiej połowie pierwszego roku dziecko lubi przebywać w większej grupie.
Zaczepia równieśników i dorosłych uśmiechem, dotyka, daje buzi. Jest bardzo kontaktowe.

Jeśli twój szkrab ma rodzeństwo, jak najczęściej zachęcaj starsze dzieci do wspólnej zabawy z młodszym braciszkiem lub siostrzyczką.

Te wspólne harce przyspieszają rozwój malca, uczą go też nawiązywania kontaktów z innymi. Malec próbuje, jak poprosić gestem równieśnika o zabawkę, dowiaduje się, że on sam musi ją podać koledze, kiedy ten chce się nią bawić. Uczy się, że trzeba kogoś przytulić, gdy płacze, i że zawsze można liczyć na pomoc innych.
NASZE RADY
Jeśli w twojej okolicy lub w pobliskim parku spotykasz inne mamy z dziećmi w podobnym wieku, umawiajcie się na wspólne spacery lub wyprawy do piaskownicy. Przekonasz się, jak bardzo twój szkrab lubi towarzystwo innych dzieci.

Na początku jego relacje z kolegami czy koleżankami nie będą zbyt skomplikowane. Siedzenie naprzeciw drugiego dziecka całkowicie usatysfakcjonuje twojego malca. Niestety czasem zabawa będzie polegała na wyrywaniu i wzajemnym odbieraniu sobie zabawek. To objaw silnego poczucia własności malca w tym wieku.
Zachęcaj też dziecko do okazywania uczuć ukochanemu misiowi lub szmacianej lali.
Takie uściski z miękką zabawką wzbudzają w dziecku naturalne przyjacielskie odruchy.
To świetny emocjonalny posag na całe życie. Człowiekowi, który potrafi wyrażać pozytywne emocje, łatwiej żyć, a w przyszłości tworzyć udane związki.