15 paź

Czy dezodoranty powodują raka piersi?

piersi„Co pewien czas w mediach pojawiają się doniesienia, że dezodoranty powodują raka piersi. Czy rzeczywiście?”

Uczeni brytyjscy przeanalizowali komórki rakowe pobrane z piersi 20 pacjentek. W18 z nich wykryli parabeny – konserwanty dodawane do leków, żywności (keczupu, majonezu, dżemów) i kosmetyków (dezodorantów, kremów, mydeł).

Związki te obecne były w komórkach raka piersi w niezmienionej formie (estrów), co świadczyłoby o tym, że przedostały się tam z pominięciem przewodu pokarmowego. Uczeni wysnuli z tego wniosek, że najprawodpodobniej przez skórę i… oskarżyli dezodoranty.

Wywołało to sprzeciw środowisk lekarskich na całym świecie. Większość lekarzy jest zdania, że rak piersi to choroba stara jak świat, a dezodoranty popularne są od niedawna. Ten typ nowotworu powstaje raczej u kobiet, choć dezodorantów używają też mężczyźni. Zawarte w nich szkodliwe substancje powinny raczej powodować zmiany w układzie limfatycznym. Nadal więc za główną przyczynę raka piersi uważany jest coraz dłuższy odstęp pomiędzy osiągnięciem dojrzałości płciowej a pierwszą ciążą.

Pot strażnik temperatury

Mamy blisko 3 miliony gruczołów potowych. W normalnych warunkach wydzielają one 0,5 l potu na dobę. Jednak w sytuacjach ekstremalnych potrafią wyprodukować 1 litr potu w ciągu godziny!

Gruczoły potowe dzielą się na ekrynowe i apokrynowe.

Te pierwsze występują w obrębie całego ciała z wyjątkiem skóry uszu, granic skóry i błon śluzowych. Najwięcej jest ich w skórze okolic dłoni, stóp, nosa i czoła. Ich zadaniem jest regulacja temperatury ciała. A ponieważ działają w powiązaniu z układem nerwowym, dają o sobie znać w chwilach stresu.

Gruczoły apokrynowe rozmieszczone są w okolicy pach, pachwin, narządów płciowych, odbytu. Uaktywniają się w okresie dojrzewania, pod wpływem bodźców emocjonalnych. Czemu służą? Tego naukowcy jeszcze nie ustalili. Prawdopodobnie są atawistyczną pozostałością, pełniącą rolę w zachowaniach seksualnych (feromony działające na płeć przeciwną), służyły oznaczeniu terytorium, ustalaniu hierarchii w stadzie na podstawie zapachu.