25 paź

Czy to kolka?

placzePrawie każdy maluch cierpi czasem na ból brzuszka, jednak rzadziej dolegliwości te dotyczą dzieci karmionych naturalnie. Mleko matki zawiera bowiem łatwo przyswajalne składniki wspomagające pracę systemu trawiennego, a także prebiotyki. To substancje sprzyjające rozwojowi w organizmie „dobrych” bakterii (szczepu Bifidobacterium i Lactobaccillus) i ograniczające zagnieżdżanie się „złych”, które wywołują bóle brzuszka.

Maluchy w pierwszych miesiącach życia często cierpią na kolkę. Jest to związane z bolesnym drażnieniem jelit przez połykane powietrze i gazy wytwarzane wskutek trawienia oraz z zaburzeniami ruchów perystaltycznych poszczególnych odcinków jelit – jedne kurczą się szybciej, inne wolniej. Przyczyną kolki może być też nietolerancja białek występujących w mleku krowim. Jeśli więc karmisz piersią, ogranicz ilość spożywanych produktów mlecznych. U małego dziecka błona śluzowa jelit ma dość dużą przepuszczalność, dlatego do krwi dziecka przedostaje się więcej alergizujących białek niż u dorosłego człowieka.

Jeżeli malec ma kolki, a ty podajesz maluszkowi mieszanki mleczne, po konsultacji z lekarzem zmień mieszankę na tzw. hydrolizat (np. Bebiko Omneo, Bebilon niskolaktazowy), w których uczulające białko rozbite jest na drobne cząsteczki niewywołujące reakcji alergicznej.

Ból brzucha u starszaka

U starszych dzieci bóle brzuszka bywają objawem wielu dolegliwości i nie należy ich lekceważyć. Mogą towarzyszyć np. biegunce wywołanej przez bakterie bądź wirusy, które dostały się do układu pokarmowego. Przyczyną bólów, a także biegunki, wymiotów i gorączki, może być zatrucie pokarmowe. W takiej sytuacji nie należy karmić dziecka, ale podawać mu do picia wodę lub gastrolit.

Jeśli w ciągu 24 godzin nie nastąpi poprawa, trzeba zgłosić się z maluchem do lekarza.

U przedszkolaka nawracające bóle brzucha (zwykle po posiłku) mogą świadczyć o obecności w jelitach pasożytów, np. lamblii. Dziecko traci apetyt, chudnie, ma stany gorączkowe.

Bóle brzuszka i luźne stolce bywają też sygnałem innych, poważniejszych chorób, np. alergii pokarmowej, zapalenia ucha czy zakażenia salmonellą

Inne przyczyny bólu brzucha
1. Bóle brzuszka, półpłynne stolce i spadek masy ciała to objaw celiakii, wykrywanej ok. 10 m-ca życia. Polega ona na uszkodzeniu jelita cienkiego przez gluten z produktów zbożowych.

2. Silny ból w dole brzuszka po prawej jego stronie może sugerować zapalenie wyrostka robaczkowego (rzadko dotyczy niemowlęcia). Jeżeli ból nie ustępuje – wezwij pogotowie!

3. Dolegliwości brzuszkowe u przedszkolaka bywają reakcją na stres albo sposobem zwrócenia na siebie uwagi. Dziecko odczuwa wtedy tzw. rozlane bóle (boli go cały brzuszek).