23 paź

Pierwszy uśmiech, ząbek i dźwięki niemowlaka

dzieckoPierwszy rok życia twojego maluszka to okres jego wielu kroków milowych. Już nigdy później malec nie będzie się rozwijał w takim tempie! Choć każde dziecko zdobywa nowe umiejętności w swoim czasie, to jednak ważne etapy rozwoju, jak rozstanie z piersią mamy na rzecz stałych pokarmów, samodzielne siadanie, wstawanie, pierwszy ząbek powinny nastąpić, zanim dziecko skończy roczek.

Kiedy więc przychodzi czas na cudowny uśmiech dla mamy. Pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia twoje maleństwo zaczyna już interesować się otaczającym światem i okazywać emocje, Niemowlę oswoiło się z nowymi dźwiękami, zapachami i kształtami. Wcześniej nie widziało jeszcze wyraźnych konturów przedmiotów ani ich kolorów.

Teraz zaczyna rozpoznawać to, co widzi. Najczęściej – twarz mamy. Na jej widok maluszek zaczyna uśmiechać się (naśladując twoje zachowanie). Teraz więź między wami zacznie się jeszcze bardziej zacieśniać.

Powinnaś dbać o to, by jak najczęściej mieć kontakt ze swoim maleństwem – przemawiać do niego, uśmiechać się i śpiewać mu. Ponieważ maluszek potrafi też przez chwilę skupić wzrok na wybranych przedmiotach, kup mu pierwsze zabawki – karuzelę z pozytywką przyczepianą do łóżeczka oraz grzechotki. Dziecko nie weźmie ich jeszcze do rączki, ale z radością będzie je obserwowało.

W 4, miesiącu życia dziecko robi się już bardzo ciekawskie  zaczyna „zaczepiać innych domowników, by skupić na sobie ich uwagę. Pierwsze, gardłowe dźwięki, jakie wypowiada niemowlę, to tzw. głużenie. Bardzo ważne jest to, abyś od początku dużo mówiła do dziecka. Opowiadaj mu, co dzieje się dookoła i co widać za oknem.

Dzieci, do których rodzice dużo i często przemawiają – zaczynają szybciej mówić.

Pierwszy ząbek

Jeśli kilkumiesięczne dziecko staje się bardziej drażliwe, z pasją gryzie grzechotkę i mocno się ślini, możesz być pewna, że zaczynają mu wychodzić pierwsze ząbki. Czas ząbkowania przypada w różnym okresie. Zakłada się, że pierwsze jedynki pokazują się między trzecim a dwunastym miesiącem. Możesz ulżyć cierpiącemu maleństwu, stosując żel chłodzący (np. Calgel, Dentinox, Bobo-dent).

Napuchnięte dziąsełka smaruj kilka razy dziennie. Kup też pierwszą szczoteczkę o silikonowych wypustkach (dostaniesz ją w aptece lub w sklepie dla niemowląt). Seanse „szczotkowania” czystą, przegotowaną wodą warto powtarzać kilka razy dziennie. Po pierwsze, jest to dobry, kojący masaż, a po drugie – przyzwyczaja dziecko do mycia zębów.

O małe ząbki należy dbać, ponieważ próchnica mleczaków atakuje potem wyrastające stałe zębów. Pamiętaj, aby w nocy za miast herbatek i soków podawać dziecku do picia wodę (niegazowaną mineralną).

Dzień niemowlęcia powinien mieć stały rytm. Dzięki temu dziecko będzie się dobrze i harmonijnie rozwijało. Te same godziny posiłków, snu i zabawy zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa, a tobie pozwolą lepiej zaplanować swój czas.

•    Jeśli karmisz malca piersią, podawaj mu ]ąt kiedy chce. Jednak gdy zacznie jadać papki (od 6. miesiąca), zadbaj, by obiadki otrzymywało codziennie o stałych godzinach.

•    Rytm dnia dziecka zależy od pory drzemek. Początkowo jest ich kilka w ciągu dnia, z czasem (pod koniec pierwszego roku życia) pozostają dwie: przed i po południu, zadbaj, by w tym czasie w domu było w miarę cicho i spokojnie. Pamiętali Podróż, wizyta liczniejszej grupy ludzi i inne wydarzenia zakłócają stały rytm, więc malec może stać się bardziej drażliwy. Powrót do normalnego rozkładu dnia może wam zająć 2-3 dni.