13 sty

Ciasto półfrancuskie śmietanowe

Ciasto półfrancuskie śmietanowe przyrządza się techniką ciast kruchych.
Charakterystyczne cechy ciasta półfrancuskiego śmietanowego:
a)    ilość masła nieco mniejsza od ilości mąki (35 dkg mąki, 30 dkg masła),
b)    konieczny dodatek świeżej śmietany do zagniatania,
c)    mała ilość jaj,
d)    brak cukru w cieście,
e)    poddanie ciasta 12 godzinnej fermentacji,
f)    po upieczeniu listkowanie charakterystyczne dla ciast francuskich.

Sposób wyrabiania ciasta francuskiego jest bardzo skomplikowany a przez to bardzo pracochłonny i w praktyce domowej raczej nie stosowany.

Ciasto półfrancuskie jest w smaku i wyglądzie bardzo zbliżone do ciasta francuskiego. Po upieczeniu listku je“ się ono podobnie jak ciasto francuskie, podobnie jak ono wyrasta, jest tylko nieco suchsze od ciasta francuskiego.

Ciasto półfrancuskie jest łatwe i proste w wykonaniu i udaje się zawsze, o ile zostaną zachowane wszystkie warunki podane w przepisie. Tymi niezbędnymi warunkami są:

1. Zagniecenie ciasta gęstą śmietaną z którą wprowadza się kulturę bakterii kwasu mlekowego niezbędnych do powstawania warstw w piekącym się cieście (tzw. listkowanie).
2. Zarobienie ciasta na 12 godzin przed pieczeniem (zwykle zarabia się je na noc).
3.    Przetrzymywanie ciasta w chłodnej temperaturze aby doprowadzić do powolnej i niezbyt daleko posuniętej fermentacji.
4.    Wysoka temperatura piekarnika w momencie wkładania ciasta do upieczenia.

Aby uchronić ciasto od przypalenia, należy je po zrumienieniu przykryć w porę papierem. Ponieważ ciasto półfrancuskie zawiera wysoki procent tłuszczu nie trzeba blachy do pieczenia smarować tłuszczem ani też posypywać mąką.