11 sty

Dobór barw i estetyka podawania posiłków

Należy dbać o to, aby barwy sporządzonego posiłku różniły się między sobą. Np. zupa ogórkowa ze śmietaną i naleśniki lub kluski z serem dadzą nam prawidłowy posiłek pod względem doboru składników, ale ,,bezbarwny” i nie pobudzający swym wyglądem apetytu. Odpowiednią zupą do naleśników lub klusek z serem, jeśli chodzi o dobór barw, będzie barszcz burakowy, barszcz ukraiński, zupa pomidorowa itp. Jeśli pozostawimy zupę bez zmiany, to naleśniki lub kluski należy podawać polane jagodami lub wiśniami z cukrem.

Przeprowadzone obserwacje i badania wśród dzieci wykazały, że posiłek ,,barwny“ wywiera duży wpływ na apetyt dzieci i budzi zainteresowanie do jedzenia.

Pobudzająco na apetyt działa też estetyczne przybranie i podawanie potraw. Do przybrania należy używać takich barwnych artykułów jak talarki pomidora, marchwi, rzodkiewki, listki sałaty, pietruszki, kopru, jarmużu, talarki twardych jaj, jagody, żurawiny, poziomki, truskawki, wiśnie itp. w zależności od dania, które mamy przybrać.

Estetyczne podanie posiłków obowiązuje nas nie tylko w dnie uroczyste, ale i w powszednim naszym życiu, gdyż tego wymaga zachowanie odpowiedniego poziomu kulturalnego.

W żywieniu chorych, którzy zazwyczaj cierpią na brak apetytu ładny dobór barw i przybranie podawanych potraw oraz estetyczne nakrycie stołu mają tym większe znaczenie.