24 Sie

Efekt jo-jo

ZANIM SPRAWDZISZ NA SOBIE kolejną cudowną dietę odchudzającą, rozważ, czy nie narazi cię ona na jedno z bardzo niekorzystnych dla zdrowia zjawisk – efekt „jo-jo” — lub występujący podczas stosowania diety niskokalorycznej niedobór składników odżywczych. Może on prowadzić do stanów depresyjnych, lęków, a nawet zmian osobowości. Ryzyko takie wzrasta, jeśli ograniczanie liczby kalorii trwa dłużej niż dwa miesiące.
Jeśli skłonności do nadwagi są również twoim problemem, zastosuj dietę strukturalną.
Podstawową jej cechą jest to, że wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym niezwykle istotnych d!a tkanki łącznej związków mineralnych i witamin, dostarcza w produktach, których kaloryczność jest znacznie mniejsza niż w zalecanych innych dietach odchudzających.

PRZELICZNIK JEST MNIEJ WIĘCEJ TAKI, że jednemu kilogramowi nadwagi odpowiada jeden rok życia. Jeśli ważysz o pięć kilogramów więcej, niż wynosi norma, to do swojego wieku dodaj pięć lat, a wówczas uzyskasz swój orientacyjny wiek biologiczny, od którego należy zaczynać rozważania dotyczące wpływu innych czynników, które przyspieszają bądź zwalniają procesy starzenia.
MUSISZ WYKONAĆ PIERWSZY KROK, który przekona cię, jak wiele zależy od ciebie samego.
Może to być od razu tak zasadnicza sprawa, jak zmiana diety. Uzupełnienie makro- i mikroelementów, a także wielu innych związków, które znajdują się w idealnie odpowiadającym twoim potrzebom pożywieniu, stanie się katalizatorem przestrojenia, jakie w krótkim czasie nastąpi w funkcjonowaniu organizmu. Dzięki diecie strukturalnej odzyskasz lekkość, energię i pozbędziesz się zbędnych kilogramów.