23 Sie

Przemiana materii

TEMPO PODSTAWOWEJ PRZEMIANY MATERII najsilniej uzależnione jest od bardzo prostego mechanizmu związanego z procesami, których celem jest zapewnienie komórkom mózgu odpowiedniej ilości glukozy będącej podstawowym źródłem wykorzystywanej przez nie energii. Warto pamiętać, że podczas intensywnej pracy umysłowej około 50% całej wykorzystywanej przez organizm energii przypada na mózg. To przesądza o możliwości uznania wiodącej roli mózgu we wpływie na naszą przemianę materii oraz zależną od jej tempa aktualną masę ciała, i to nie tylko w momentach, kiedy intensywnie zastanawiamy się, jak schudnąć.

NA TEMPO PRZEMIANY MATERII mają wpływ zarówno bodźce, których obecność jesteśmy w stanie sobie uświadomić, jak również takie, z których wpływów nie zdajemy sobie w pełni sprawy. Jeden i drugi rodzaj oddziaływania występuje w reklamach. Spełniają one z pewnością doniosłą rolę informacyjną, ale przyczyniają się również do kreowania naszych potrzeb, co w przypadku produktów spożywczych ma, zwłaszcza w pewnych specjalnych, choć powszechnie występujących okolicznościach, konkretny wpływ na mimowolne osiąganie dodatniego bilansu energetycznego. Najbardziej podatni na reklamy zwiększające apetyt i zmniejszające tempo przemiany materii jesteśmy przed telewizorem.

MNIEJ KALORII Z POŻYWIENIA, ale lepsze wykorzystanie energii i w efekcie więcej sit do działania! Prawidłowość ta sprawdza się doskonale w praktyce podczas wczasów odchudzających organizowanych z wykorzystaniem diety strukturalnej. Nawet uczestnicy Programu Odchudzającego zapewniającego zaledwie 800 kcal dziennie przez cały okres dwutygodniowej kuracji bez problemów wykonują ćwiczenia przewidziane w planie kuracji. Intensywność tych ćwiczeń jest naturalnie dostosowana do sytuacji, jednak odbywają się one regularnie 3-4 razy dziennie. Na zwykłej diecie byłoby to niezwykle trudne do zrealizowania.