24 Sie

Otyłość

OSOBY OTYŁE nie tylko częściej chorują na schorzenia układu krążenia, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie i cukrzycę, ale również są bardziej narażone na ataki kamicy żółciowej, bezdech nocny, zwyrodnienia stawów, stany zapalne żył, niepłodność, a także niektóre rodzaje nowotworów — raka jajnika, piersi, prostaty, jelita grubego.

Ryzyko cukrzycy typu drugiego jest czterokrotnie większe, a nadciśnienia trzy razy większe, W Stanach Zjednoczonych rocznie blisko 300 000 zgonów ma związek z otyłością i jest to drugi po paleniu papierosów czynnik wpływający na ogólna śmiertelność.

CHOCIAŻ NIEWĄTPLIWIE ISTNIEJE ZWIĄZEK pomiędzy wyglądem zewnetrznym i stanem narządów wewnętrznych, to jednak zależność ta nie jest tak bezpośrednia. aby sądzić, że wszystkie osoby, które na pierwszy rzut oka prezentują się korzystnie, to osoby o ponadprzeciętnym potencjale biologicznym. Nierzadko bowiem mizernej posturze towarzyszy silna wewnętrzna struktura tkanek, a organizm nagradzanego medalami sportowca funkcjonuje na skraju wyczerpania.

OLIWA Z OLIWEK zawiera cenne dla zdrowia jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są mało podatne na utlenianie. Oliwa z oliwek ma korzystny wpływ na zdrowie, zapobiega nowotworom i chorobom serca. Podobny skład i właściwości ma również olej rzepakowy, Najlepiej spożywać oliwę z oliwek na surowo.