23 Sie

Uczucie głodu – sytości

POCZUCIE GŁODU I SYTOŚCI nie jest związane bezpośrednio z ilością spożytych kalorii, dlatego tak łatwo przekraczamy rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu na produkty dostarczające energii do sprawnego funkcjonowania. Czynnikiem, który w zdecydowanie większym stopniu wpływa na pozbycie się uczucia głodu, jest zapewnienie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dopóki brakuje witamin lub soli mineralnych, będzie występowało uczucie głodu, jedynie na krótką chwilę zaspokajane wysokokalorycznym pożywieniem. Dlatego zalecane w diecie strukturalnej produkty o najwyższej zawartości witamin i minerałów najszybciej zapewniają komplet składników odżywczych i na wiele godzin dają poczucie sytości.

JEDNOSTRONNE DIETY, które eliminują całe grupy produktów, mogą być skuteczne w początkowej fazie odchudzania. Stosunkowo szybko prowadzą jednak do zaburzeń przemiany materii i jej spowolnienia. Następstwem nieprawidłowego przebiegu procesów metabolicznych jest też wytwarzanie wielu szkodliwych dla zdrowia endogennych toksyn. Ich stężenie zwiększa się wraz z procentowym wzrostem udziału w diecie białka i tłuszczów, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego.

JEŚLI O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ DIETY nie decyduje jej jednostronne ukierunkowanie, to prawidłowy bilans pobieranej z pożywienia i wydatkowanej energii zapewnić może jedynie dokładna analiza składu poszczególnych pokarmów i obserwowanie, jak nasz organizm reaguje na zastosowany sposób odżywiania. W ten sposób powstała odmładzająca dieta strukturalna, która z minimalną liczbą kalorii dostarcza maksymalnych ilości najwartościowszych substancji odżywczych.